Ako sme avizovali v článku predtým, náš pracovný október bol zasvätený najmä príprave konferencie Slovak BioEconomy Valley, ktorá sa uskutočnila v dňoch 23.-24.10.2024 v priestoroch Zámockého hotela Galicia Nueva v Haliči. Hlavnými organizátormi konferencie boli BioPark Slovakia a Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, pod záštitou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR a s podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Ciele konferencie boli etablovať misiu „Slovak BioEconomy Valley“ z pohľadu národného a medzinárodného kontextu a vytvoriť predpoklady pre politickú a hospodársku podporu tvorby energetických obnoviteľných nosičov s trvalou udržateľnosťou a so zásadným dopadom na konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a rozvoj zaostávajúcich regiónov.
A ako to celé dopadlo? Podarilo sa nám ciele dosiahnuť? Je to možno teraz náročné deklarovať, my však veríme, že sme vytvorili skvelé predpoklady pre vzájomnú spoluprácu aktérov z oblasti biohospodárstva v našom regióne. Misia Slovak BioEconomy Valley dostala podporu nielen súkromného sektora, ale aj verejného, v podobe Banskobystrického samosprávneho kraja, mesta Lučenec, či Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, k čomu sa dané inštitúcie verejne prihlásili aj počas panelovej diskusie ako aj podpisom Haličského memoranda s cieľom podporovať misiu konferencie. Okrem spomínaných inštitúcií bolo memorandum podpísané aj organizáciami BioPark Slovakia, Centrum rozvoja inovácií, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Agroris, PRP, Envirocentrum Banská Štiavnica, LESY SR, Národné lesnícke centrum a Vysoká škola chemicko-technologická v Prahe.
Na konferencii vystúpili renomovaní prednášajúci nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Najdôležitejšími okamihmi večera boli prednášky od pána ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí, Ing. Juraja Blanára, či príhovor predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja, Mgr. Ondreja Luntera. Na konferencii taktiež vystúpili okrem prednášajúcich z BioPark Slovakia aj predstavitelia UMB v Banskej Bystrici, VŠCHT v Prahe, SPU v Nitre, VAIA, Esprit, Envirocentrum Banská Štiavnica, CoLAB BIOREF (Portugalsko), Európska investičná banka (Luxembursko), Centre national de la recherche scientifique (Národné centrum pre vedecký výskum vo Francúzsku), EIT InnoEnergy, BioEconomy Cluster, Ponitrianske združenie obcí pre separovaný zber a nakladanie s odpadmi, PRP, AGRORIS, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Národné lesnícke centrum, či JRK Slovensko. Všetky prednášky boli obsahovo veľmi bohaté a každá z nich dosvedčovala o význame rozvoja biohospodárstva ako aj nami stanovenej misie Slovak BioEconomy Valley.
Trochu netypickým, avšak veľmi obohacujúcim bol blok č. 1 – Exkurzia v BioPark Slovakia, kde pán Ing. Vladimír Mužila odprezentoval naše územie pre investičné zámery, technickú infraštruktúru, biologicky rozložiteľné odpady, ktoré spracúvame; náhradu neobnoviteľných zdrojov – výroba drevného vlákna a kompostov, automatizáciu a digitalizáciu procesov výroby. Každý z účastníkov si z exkurzie odniesol na pamiatku malý sukulent, ktorý rastie na substráte, ktorý v BioPark Slovakia prostredníctvom nášho zakladajúceho člena AGRO CS produkujeme. Exkurziu všetci hodnotili veľmi pozitívne a vniesla ich do problematiky, ktorú sa snažíme riešiť – pretvárať náš región na údolie biohospodárstva.
Do organizácie konferencie sme vložili naozaj veľké úsilie, avšak pocit zadosťučinenia zo spokojnosti účastníkov ako aj význam samotnej konferencie determinujú, že to všetko malo význam. Veríme, že konferenciu zorganizujeme v ešte väčšom zložení aj o rok a hlavne, že za toto obdobie budeme schopní dosiahnuť výsledky, ktorými sa na nej budeme môcť patrične pochváliť, aby misia Slovak BioEconomy Valley neostala len na papieri, práve naopak, aby sa diseminovala medzi všetkých nás, občanov žijúcich v Banskobystrickom kraji, ako aj mimo neho.
Ak Vás naša konferencia zaujala a radi by ste si prezreli celý jej program, prípadne galériu, môžete tak urobiť na nasledovných odkazoch.