„Ideálnym typom hospodárstva je obehové biohospodárstvo, ktoré sa snaží minimalizovať odpad a opakovane využívať zdroje, a teda maximalizovať využívanie zdrojov prostredníctvom stratégií, ako je recyklácia a opätovné použitie. Výučba študentov o cirkulárnych postupoch ich pripraví na úlohu, ktorú zohráva každá osoba pri zodpovednom nakladaní s prírodnými zdrojmi. Udržateľnosť v rámci biohospodárstva sa zameriava na to, aby tieto zdroje zostali dostupné aj pre ďalšie generácie. Vzdelávanie o biohospodárstve môže inšpirovať žiakov k tomu, aby videli hodnotu v prírode a aktívne prispievali k jej ochrane.”
Aj toto odznelo na webinári BioConnect Edu, ktoré bolo pokračovaním úspešného formátu workshopu BioConnect a na ktorého príprave a organizácii sa spolupodieľal BioPark Slovakia.
Webinár BioConnect Edu, určený tentoraz predovšetkým pre učiteľov, pedagógov a vychovávateľov, sa konal 5. a 7. novembra v online formáte, s cieľom priniesť nové poznatky a nástroje pre začlenenie tém biohospodárstva do vzdelávacieho procesu. Účastníci získali prehľad o význame biohospodárstva pre vzdelávanie a budúce pracovné príležitosti, mali možnosť inšpirovať sa príkladmi dobrej praxe zo Slovenska a zapojiť sa do interaktívnych diskusií.
My dnes už vieme, že vzdelávanie v tejto oblasti a integrácia týchto tém do vzdelávacích procesov na všetkých úrovniach vzdelávacích procesov je viac než žiadúca. Našou hlavnou úlohou bolo rozprávať o dôležitosti biohospodárstva, požiadavkách na vzdelanie, ale aj o veľkom ekonomickom potenciáli biohospodárstva a význame tejto oblasti pre budúcu kariéru i o možných pracovných príležitostiach. Súčasné výzvy pre biohospodárstvo zahŕňajú zmierňovanie klimatických zmien, ochranu biodiverzity, znižovanie znečistenia a zabezpečenie dostatku zdravých potravín. Okrem toho je potrebné efektívne využívať prírodné zdroje a pokryť energetické potreby spoločnosti. Výchova žiakov v tejto oblasti znamená vybaviť ich postojmi a nástrojmi na riešenie týchto výziev a ukázať im, že oni môžu byť kľúčom k rozvoju udržateľných riešení pre budúcnosť. Biohospodárstvo vyžaduje zručnosti ako systémové myslenie a chápanie udržateľných procesov. Aj Európska stratégia pre biohospodárstvo zdôrazňuje potrebu vzdelávania v tejto oblasti od základného po vyššie vzdelanie a práve učitelia zohrávajú kľúčovú úlohu pri rozvíjaní týchto kompetencií u žiakov, čím ich pripravujú na riešenia environmentálnych výziev a možnú prácu v biohospodárstve.
Okrem toho webinár ponúkol praktické ukážky učebných materiálov, ktoré môžu pedagógovia využiť na rozvoj environmentálneho povedomia a budovania „zelených“ zručností u žiakov a študentov. Prínosom podujatia bolo posilnenie kompetencií učiteľov v oblasti biohospodárstva, motivácia k zavádzaniu inovatívnych vzdelávacích prístupov a podpora prípravy žiakov na udržateľné pracovné príležitosti v budúcnosti.
Podujatie bolo organizované naším partnerom Pedal Consulting a vďaka projektu Gen B, za účasti zástupcov Banskobystrického samosprávneho kraja, Rozvojovej agentúry BBSK a spoločnosti JRK Slovensko.
Prezentácie z webinára nájdete na tomto odkaze.
Ak by ste mali záujem pozrieť si prednášky z webinárov zo záznamu, nájdete ho na tomto odkaze.