Vzdelávať, inovovať, napredovať…
Naším cieľom je dlhodobo podporovať školy v integrácii témy biohospodárstva do vzdelávania (na formálnej a neformálnej úrovni) a priblížiť im vzdelávacie materiály a podklady pre výučbu o biohospodárstve. A ako vzbudiť záujem mladých o udržateľnosť a biohospodárstvo? Odpoveďou môže byť aj zážitkové vzdelávanie a vzdelávacie hry!
So zámerom mapovania a analýzy status quo s následnou možnosťou zvýšiť povedomie o téme biohospodárstva u žiakov a študentov základných a stredných škôl sme minulý týždeň navštívili niekoľko základných a stredných škôl v Banskobystrickom kraji. Vďaka organizácii PEDAL Consulting sme mohli pomôcť pri implementačnej fáze európskeho projektu GenB, v rámci ktorého boli vyvinuté dve interaktívne hry – BIOHEROES a BIORACE. Tieto vzdelávacie hry boli testované v 12 triedach spolu na 4 školách na Slovensku s cieľom zistiť, či dokážu slúžiť ako nástroje na priblíženie témy biohospodárstva deťom a mladým ľuďom rôznych vekových kategórií. Kartová hra BIOHEROES vtiahla žiakov I. stupňa ZŠ do sveta biohospodárstva cez úlohy hrdinov riešiacich environmentálne výzvy a strategická stolná hra BIORACE, určená pre starších žiakov a študentov SŠ, umožnila hráčom pochopiť vývoj bioproduktov a udržateľné inovácie.
Ako už bolo spomínané, vzdelávanie o biohospodárstve je kľúčom k pochopeniu princípov obehového hospodárstva a udržateľných riešení. My sme sa počas vyučovacej hodiny snažili rozhovormi a praktickými ukážkami podnietiť záujem o „zelené“ témy a motivovať mladých ľudí k premýšľaniu nad možnosťou ich budúcej kariéry v oblasti obehového biohospodárstva. Prvé výsledky a pilotné testovanie ukázalo, že gamifikácia vo vzdelávaní môže byť efektívnym nástrojom na pochopenie komplexných environmentálnych tém. Navyše, interaktívny prístup vzbudil prirodzenú zvedavosť a záujem témy z oblasti biohospodárstva, vrátane zhodnocovania bioodpadov a ich premeny na bioprodukty s vysokou pridanou hodnotou.
Ak sa chcete dozvedieť viac o projekte GenB a interaktívnych vzdelávacích nástrojoch, navštívte webstránku: www.GenB-Project.eu .